«Слуги народу» подали фінзвіт: кандидатів у 40 разів більше за донорів.

Партія подала фінансовий звіт за 3 квартал минулого року.

Партія «Слуга народу» подала фінансовий звіт за 3 квартал минулого року, повідомили в Русі ЧЕСНО. Вказано, що політсилу, включно з осередками, профінансувало 578 фізосіб та компаній. Це майже вшестеро більше ніж число донорів партії за весь 2019 рік.

Однак число донорів у 3 кварталі у 40 разів менше ніж кандидатів у депутати, яких «Слуга народу» у вересні минулого року висунула до місцевих рад. Зокрема, політсила до місцевих рад висунула понад 23 тисячі кандидатів. Тобто на 40 кандидатів СН припадає лише 1 донор. А в деяких осередках партії 1 донор припадає на кілька сотень кандидатів.

У ЧЕСНО зазначили, що згідно зі звітом, ні центральний офіс СН, ні осередки партії, у вказаний період не проводили публічні фандрейзингові кампанії перед та під час минулорічних місцевих виборів. Зокрема, досить довгий час на сайті політсили навіть не було реквізитів. Зараз там є інформація про те, як підтримати фінансово центральний офіс, але не осередки.

При цьому за підсумками минулого року «Слуга народу» стала найзаможнішою партією України, дохід якої склав 445 млн грн. З цієї суми приблизно 259 млн грн – це приватні надходження.

Так, у 3 кварталі минулого року «слуги народу» зібрали 107 млн грн. З них понад 60 млн грн – це внески фізичних осіб, а саме 555 донорів. Ще 17 млн партія отримала від бізнесу, тобто від 23 компаній.

Частину нових осередків політсили фінансував лише бізнес, а іншу частину – лише фізичні особи. Однак всі осередки СН об’єднує незначна кількість донорів. Зокрема, у двох третин регіональних осередків «Слуги народу» було менше двох десятків донорів. Значна кількість донорів були лише у Вінницького осередку (95 донорів) та Черкаського (147 донорів).

При цьому в оприлюдненому звіті вказано лише три донори з тих, що фінансували партію під час президентських та парламентських виборах два роки тому. Серед таких донорів Віталій Корнієнко, який профінансував СН на 1,5 млн грн у 2019 році та на 1,1 млн грн минулого року. Згідно з реєстрами, Віталій Корнієнко є співвласником низки підприємств різного спрямування – від будівництва й продажу електроенергії до надання автомобілів в оренду та оптової торгівлі харчовими молоком та оліями. Водночас голова партії СН Олександр Корнієнко заявляв ЧЕСНО про те, що не є родичем Віталія Корнієнко та не знайомий з ним.

Ще одним донором, який фінансував партії в 2019 році, є Світлана Глущенко. Позаминулого року вона перерахувала на рахунки політсили 1,4 млн грн, а 2020 року – майже 400 тис. Вона володіє та керує низкою підприємств.

Третім «традиційним» донором виявився Євген Зурнаджи, який 2019 року перерахував партії 1,4 млн. грн, а минулого року 318 тис. грн. Зурнаджи адвокат та має власну компанію, яка працює у сфері права. Крім того, він є одним із як мінімум 11 адвокатів, які фінансували СН позаминулого року.

Нові регіональні осередки частково підтримував «центр». Це робилося за рахунок:

  • державних грошей;
  • коштів, отриманих політсилою як компенсації за парламентську кампанію;
  • приватних внесків, які надходили на центральні рахунки партії.

Для більшості осередків кошти надавалися в сумі від 185 тис. до 535 тис. грн, або в середньому 15,1% від загального офіційного бюджету всіх осередків партії. Коштами з «центру» не підтримувався лише Кіровоградський осередок партії.

Щоправда, Київський міський та обласний осередки стали винятками, якщо говорити про фін підтримку з «центру». Їм «Слуга народу» перерахувала 28,4 млн грн, або 85,4% та 71,6% від їх загального бюджету у липні-вересня минулого року. Інші осередки забезпечували себе переважно самостійно і, як вказано у звіті, мали донорів з власних регіонів.

У ЧЕСНО зазначили, що невелика кількість донорів дозволила багатьом кандидатам від СН брати участь у виборах, адже основна стаття видатків більшості осередків – це сплата грошових застав за кандидатів у міські голови та кандидатів у депутати. Щоправда, серед 555 донорів фізичних осіб лише 271 донор балотувався від СН в місцеві ради. Тож лише 1 з близько 80 кандидатів фінансово долучився до підготовки партії до старту місцевих кампаній.

Водночас позаминулого року «Слуга народу» мала близько 100 донорів, які направили партії 252 млн грн. За даними журналістів Bihus.info, принаймні частина донорів була підставною. Серед таких кухар-хінкальник, чия компанія перерахувала СН 3,3 млн грн. Також серед підставних опинилася продавчиня білизни, компанія якої профінансувала політсила на 0,5 млн грн.

Зазначимо, що згідно з ухваленим минулого року законом, політичні партії можуть не подавати свої фінзвіти до завершення карантину, введеного через пандемію коронавірусу. Зокрема, документ передбачає, що політсили можуть подавати свої фінансові звіти не пізніше, ніж на 40-ий день після закінчення карантину. У зв’язку з цим, як вказали у ЧЕСНО, серед парламентських партій лише «Слуга народу» звіт за 3 квартал минулого року.

Читайте також: Депутати хочуть обмежити перевірку фінзвітності партій - Чесно

Нагадаємо, у липні парламент ухвалив за основу законопроєкт, щодо удосконалення правового регулювання фінансування діяльності політичних партій . Документ підтримали 319 народних депутатів.

Підготував/ла : Юлия Москаленко

Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Новини по темі
«Очільники міст вражені» : Олександр Слобожан про підводні камені Бюджету-2022.

«Очільники міст вражені» : Олександр Слобожан про підводні камені Бюджету-2022.

Гроші - це кров економіки. Їх зароблятимуть і витрачатимуть не в Києві. Це вся країна. На ці гроші житимуть не міфічні статистичні одиниці, а конкретні люди, які вирішуватимуть цілком земні задачі від благоустрою до ліків для хворих на COVID-19. І...

Ревізія труби. Як Україна може вплинути на ціну газу в Європі / включення

Ревізія труби. Як Україна може вплинути на ціну газу в Європі / включення

Не тисяча доларів, але все одно дорого. Ціна газу у Європі пішла на спад. Але чи на довго. Без додаткових джерел постачання газові сховища Європи самі не наповняться. «Газпром» вперто не ігнорує можливість збільшити прокачування газу Україною, і п...

Фаріон пояснила чому нам не потрібно переходити на латиницю.

Фаріон пояснила чому нам не потрібно переходити на латиницю.

«#Кирилиця давним-давно набула українського обличчя»,  - Ірина #Фаріон, мовознавиця, народний депутат України VII скликання пояснила чому українці не мають переходити на латиничний алфавіт

1

Европейский Газодомор 161021

Европейский Газодомор 161021

Узурпація влади, «облік» олігархів та обман міжнародних партнерів -Олег ТЯГНИБОК- Юркевич.

Узурпація влади, «облік» олігархів та обман міжнародних партнерів -Олег ТЯГНИБОК- Юркевич.

«Добрий цар і погані бояри»: для чого президент Зеленський робить вигляд, що не контролює «Слуг»? Гість «Юркевич. Акценти» - ОЛЕГ ТЯГНИБОК, лідер ВО «Свобода» З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

Дуда запрошує Україну до ЄС / Вибори в Росії / Субсидій не буде? - Pro Новини, 16 вересня 2021.

Дуда запрошує Україну до ЄС / Вибори в Росії / Субсидій не буде? - Pro Новини, 16 вересня 2021.

У випуск Pro новини за 16 вересня – Анджей Дуда висловився щодо членства України та Молдови в ЄС; На вихідних у Росії відбудуться вибори до ДержДуми; У проєкті державного бюджету на 2022 рік заплановано зменшення фінансування субсидій. 24 Канал он...

1 20