Євген Нищук: ніяких утисків нацменшин в Україні не буде

iPress.ua
Євген Нищук: ніяких утисків нацменшин в Україні не буде

Після дискусії громадські діячі та інші гості форуму змогли поспілкуватися з міністром. Команда iPress.ua теж скористалася можливістю поставити декілька запитань Євгену Нищуку.

Сьогодні МЗС Угорщини обурилося через освітній законопроект в Україні. Угорська нацменшина побоюється асиміляції та подальшого зникнення їх культури на Закарпатті. Яку позицію щодо цього має Міністерство культури України?

Наш Департамент у справах релігій та національностей провів обговорення, що співпало із виходом нового закону про освіту. У нас є змішані комісії, зокрема комісія з Румунією, а в подальшому ми будемо обговорювати з Угорщиною. Є позиція держави, але разом з тим ми працюємо над тим, щоб забезпечити всі права для освіти, для послуг культурних, зокрема всіх національних меншин, в тому числі і тих, які зосереджені в Закарпатській області.

Я не нагнітав би цю ситуацію. Вона десь зараз добігає до того, що "десь почули", мовляв будуть якісь утиски. Ніяких утисків не буде. Це природне відстоювання свого інтересу, як це є в кожній країні. Ми обговорювали, що все має бути на паритетних засадах. Якщо є університет в Угорщині, чи в Румунії, то значить треба надати можливість навчання українською відповідно в тих країнах. Усе повинно бути цивілізовано, по-європейськи. У жодній мірі я не думаю, що це має призвести до якихось там конфліктів.

У Києві на магазині люкс-меблів "Емпоріум" на вулиці Грушевського, 4 замалювали графіті. Чи не вважаєте Ви, що цього інциденту не було б, якби була позначка, що це культурне надбання?

Це перш за все освіченість людини. Цей об’єкт – вся будівля занесена як культурна пам’ятка місцевого значення. І людина, яка брала в оренду приміщення, напевно, знала про це. Це елементарно взяти запитати, що це є. Все, що є навколо нього, воно занесене в пам’ятку. Звичайно, що в подальшому ми це можемо, як в народі кажуть, дуже популярно "роз’яснити" і ще раз наголосити…

Але я не впевнений, що для тих, хто робить це навмисно, це допоможе. Навпаки - має бути посилення відповідальності. Ми зараз розглядаємо новий закон про культуру і культурну спадщину, де передбачається посилення відповідальності за пошкодження будь-якої пам’ятки культури, яка є місцевого значення, або національного.

Але ж люди, які розгромили будівлю не несуть відповідальність, а власник магазину за те, що розмалював несе. Якщо будівля є культурною спадщиною, то виходить, що ці люди пошкодили культурну спадщину і також повинні нести відповідальність, хіба не так?

Ви розумієте, що замалювання графіті спричинило конфлікт і це була така реакція (ред. розгром магазину) на конкретну дію, це по-перше. По друге, били вікна самого магазину, який вставив нові вікна. Акт правопорушення є, але це не моя компетенція. Звичайно, що є відповідні органи, які будуть пропрацьовувати позицію обидвох сторін. Згідно із законодавством, я не знаю, яка буде міра відповідальності. Це вже можна дізнатися у правоохоронних органах, але в нашому випадку принципово важливо відновити графіті. І, коли закінчаться слідчі дії, приведеться в порядок сама будівля, я поговорюю з художником, нікнейм якого Соціопат, про те, що ці малюнки повинні бути відновлені, бо вони є важливими, бо вони творилися в час нашої боротьби за гідність і свободу.

Нещодавно Кабінет міністрів України затвердив проект бюджету на 2018 рік. Чи задоволені коштами, які виділені для вашого міністерства?

Задоволеним взагалі важко бути. Але ми раді, що з кожним роком ми системно збільшуємо бюджет. У цьому випадку він збільшений на 900 мільйонів гривень, тобто майже на мільярд, порівняно з минулим роком. У нас нарешті є видатки на "капіталку", тобто те, де ми можемо відновлювати і реставрувати ті пам’ятки культурної спадщини національно значення, які вже дуже у важкому стані, і спрогресувати кошти на місця, щоби передбачили і місцеві органи, обласні, міські. Також видатки для відновлення культурної спадщини.

Нам дуже важливо, щоби були збільшені кошти на книговидання. Буквально вчора я ще проголосив і погодився Кабінет міністрів України додати 50 мільйонів гривень на видавництво книжок, і поповнення нашого фонду в бібліотеках, школах спеціалізованою літературою – це вкрай важливо. Також важливим є повноцінне входження видатків для Українського культурного фонду, який буде підтримувати мистецькі проекти різного роду: соціальні проекти, культурні, патріотичні. Нам важливо, що нарешті дали кошти на капітальні видатки щодо підтримки мистецьких шкіл, які теж у досить важкому стані. У нас в частині закону про освіту є хороші зрушення в частині реформи мистецької освіти і ми зараз, власне, хочемо виокремите це, тому що ми повинні дбати про підготовку дітей, підготовку тих якісних кадрів, як самих митців, так і менеджерів культури.

Верховна Рада України витратила понад мільйон гривень на перенесення експозиції "Прапор України". Чи не є це марнотратством?

Це є видатки запрограмовані в самій Верховній Раді. Що на що, якщо це в них так запрограмовано… Наприклад, є міська влада Києва, яка хоче встановити прапор на пагорбах міста на території музею Другої світової війни. За нашими даними, оскільки сильна вітряність, то він повинен бути високий і його повинні бачити – це має бути певний символ. Якщо брати з технічного боку, його необхідно замінювати через те, що його вітер буде розтріпувати мало що не два тижні. Марнотратство це, чи це принципова постанова Київської влади для того, щоб в Києві майорів на всю країну прапор – це питання дискусійне. Не все можна виміряти копійками, адже є певні речі, які впадають в емоцію, додають наснаги гордитися своєю країною, тому однозначно сказати, що "ой, це трата грошей, давайте більше не будемо заносити прапор до Верховної Ради" - так теж не можна.

Чи задоволені Ви роботою В’ячеслава Кириленка, адже раніше ставилися скептично до його призначення?

З В’ячеславом Кириленком у мене винятково робочі стосунки. Я б єдине хотів зауважити, що віце-прем’єр, який курує комітети в частині Міністерства культури, є Павло Розенко. З В’ячеславом Кириленком ми співпрацюємо, як і зі всіма колегами, які є в уряді. У нас абсолютно робочі стосунки. Настільки щільний графік роботи, що не до з’ясувань будь-яких. Все цивілізовано і все по діловому та в робочому режимі.