Вчені встановили остаточну причину вимирання динозаврів.

Дослідники вважають, що масове виверження вулканів не могло викликати вимирання наприкінці Крейдового періоду.

Ілюстрація / REUTERS

Ілюстрація / REUTERS

Вчені проголосили, що таємниця масового вбивства, яке було скоєне 66 мільйонів років тому, нарешті вирішена. За їхніми словами, тепер можна точно сказати, що надзвичайно потужний удар астероїда вбив усіх динозаврів.

Про це пише The Guardian, нагадуючи, що Крейдове вимирання призвело до того, що 75% рослин і тварин на Землі включно з динозаврами, які не літають, просто зникли назавжди. Але тривалий час темою запеклих дебатів було питання, що саме спровокувало ці події.

Читайте такожНауковці знайшли в бурштині залишки найменшого динозавра

Деякі вчені вважають, що астероїд з діаметром приблизно 10 кілометрів зіштовхнувся із Землею. В результаті утворився кратер Чиксулуб. І, на їхню думку, саме це стало причиною вимирання, тому що велика кількість пилових матеріалів у атмосфері затулили світло Сонця, спровокувавши тривалий холодний період. І це призвело до нищівних наслідків.

Однак, інші вважають, що вулканічна активність в Індії стала головним рушієм кліматичних змін. Зрештою, масове виверження вулканів провокували інші масові вимирання на Землі включно з Пермсько-тріасовим. Третій же табір вчених підозрюють, що обидві версії подій відбувалися одночасно. А удар астероїда став "останньою краплею" в тривалому періоді нестабільності, спричиненої вулканічною активністю.

Тепер вчені кажуть, що вони вирішили цю загадку, змоделювавши екологічні наслідки від різних можливих сценаріїв.

"Коли ми опрацювали різні сценарії, в ході яких обидві події відбувалися одночасно або окермо, ми побачили, що удар астероїда - єдина подія, здатна повністю знищити середовище, сприятливе для динозаврів", - пояснив доктор Алфіо Алессандро Чіаренца з Університетського коледжу Лондона.

Читайте такожУ Всесвіті менше місць для існування життя, ніж вважалося

Спочатку команда вчених розглянула можливість скорочення сонячного світла на 5%. Адже це максимум, якого можна очікувати від тих об'ємів сірчистого газу й пилу, який можуть спровокувати виверження вулканів. Модель показала, що такі зміни не призвели б до вимирання динозаврів. Хоча ареол їх проживання скоротився б через довгострокові наслідки, такі як падіння температур і збільшення кількості дощів.

Однак, у випадку зіткнення з астероїдом кількість сонячного світла на Землі скоротилася б щонайменше на 10-20%. І це спустошило б місця проживання динозаврів. А скорочення світла на 15% і більше взагалі б знищило потрібні екосистеми.

"Навіть якби виверження вулканів не було, вимирання все одно почалося б, тому що зіткнення було досить жорстким, щоб знищити місця проживання динозаврів в усьому світі", - пояснив вчений.

Читайте такожУ Новій Зеландії знайшли рештки древнього пінгвіна завбільшки з людину

На його думку, якби масове виверження вулканів все ж відбулося, це могло б навіть мати протилежний ефект. Велика кількість вуглекислого газу з вулканів могла б призвести до глобального потепління, яке б пом'якшило наслідки зіткнення з астероїдом. І це могло потенційно допомогти життю на Землі відновитися. Тож динозаври лишилися б.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Новини по темі

Психологи порахували, скільки думок виникає в голові людини за день.

Вчені помітили закономірність в діяльності мозку, яка говорить про те, коли люди перестають думати про щось одне й перемикаються на нові роздуми.

1 1

В РНБО хочуть встановити нові стандарти кіберзахисту.

В Україні розробляється унікальний софт для виявлення хакерських атак, планується створення бази даних про кіберінциденти.

1

Археологи знайшли під Запоріжжям скарби скіфів і ногайське поховання.

Серед знахідок – фрагменти посуду з рідкісним декором та курант.

1

Наукова сенсація: вчені повністю «розшифрували» людську Х-хромосому.

Для розшифрування хромосоми дослідники взяли рідкісний вид доброякісної пухлини матки — хоріонаденому.

2 3

Дочекалися: Spotify підтвердив свій запуск в Україні.

Напередодні компанія додала Україну до оновленої політики користування.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie