Завершення епохи LIBOR: чи реалізуються очікування у 2021 році.

За останні три роки для фінансового світу грудень 2021 року запам’ятався як дата очікування завершення епохи ставки LIBOR. Лондонська міжбанківська ставка пропозиції (англ. London Interbank Offered Rate, LIBOR) — середньозважена відсоткова ставка за міжбанківськими кредитами, що надаються банками один одному, на різний час у різній валюті на лондонському міжбанківському ринку (від доби до року). Ставки LIBOR розраховуються в десяти різних валютах для п’ятнадцяти термінів погашення. В розрахунку кожної зі 150 ставок бере участь від 8 до 16 банків, обраних регуляторами British Bankers’ Association (BBA) і Foreign Exchange and Money Markets Committee (FX&MMC). Критерії відбору — масштаб бізнесу та репутація, а також досвід роботи банку з конкретною валютою.

Будь-яка зі ставок LIBOR є бенчмарком — еталонною ставкою. Фактично LIBOR відображає актуальний ступінь довіри банків (з огляду на найбільш якісних позичальників) один до одного. Заведено вважати, що динаміка тримісячної ставки LIBOR (в британських фунтах) відображає очікування ринку стосовно того, як зміниться ключова ставка Банку Англії через три місяці.

Внаслідок скандалу з маніпулюванням ставками, у 2014 році Асоціація британських банків втратила права адмініструвати LIBOR: воно було передано Intercontinental Exchange Group.

У 2015 році колишній трейдер UBS і Citi Том Хейес отримав 14 років ув’язнення за маніпулювання ставками LIBOR.

У 2014 р FCA повідомило, що LIBOR буде реформована: ставки будуть розраховуватися на основі реальних угод, а не оцінок банків. За словами Ендрю Бейлі, FCA вдалося умовити приблизно 20 банків повідомляти йому дані про ринок, але бажаючих залишається все менше. Ринок LIBOR перестав бути досить активним для визначення ставок, констатує Бейлі: для одного розрахункового періоду в одній з валют у 2016 році було всього 16 угод.

Отже, від того часу, як Ендрю Бейлі в липні 2017 року оголосив, що банки більше не будуть зобов’язані підкорятися ставці LIBOR, після відповідної дати галузь почала розглядати фінансовий світ без LIBOR з січня 2022 року.

Варто зазначити, оскільки LIBOR вбудована в фінансові угоди на трильйони доларів, починаючи від похідних інструментів (деривативів), закінчуючи студентськими позиками, цей перехід виявився однією з найбільших проблем для фінансової системи та її учасників.

Однак беручи до уваги недавні повідомлення від ICE Benchmark Administration (IBA), наразі є підстави стверджувати, що грудень 2021 року може й не стати завершенням епохи LIBOR. Про це повідомляє IHS Markit.

Ми вирішили висвітлити етапи змін фінансового ринку, які пов’язані зі ставкою LIBOR.

Особливості етапів скасування LIBOR

18 листопада 2020 року в МБА (адміністратор LIBOR) оголосили про свій намір припинити публікацію ставок LIBOR за всіма параметрами LIBOR у швейцарських франках, євро, фунтах стерлінгів та ієнах починаючи з 31 грудня 2021 року.

30 листопада 2020 року МБА оприлюднили ще одне оголошення щодо наміру припинити встановлення USD LIBOR на 1W і 2M 31 грудня 2021 року і, що найважливіше, припинити публікацію USD LIBOR для всіх інших – 30 червня 2023 року.

Повідомлення можна розділити на 3 основні частини: основні валюти CHF, EUR, GBP і JPY EUR мають очікувану дату припинення 31 грудня 2021 року; очікується, що строкові контракти на 1 W і 2 M закінчаться 31 грудня 2021 року; очікується, що всі інші контракти в доларах США закінчаться 30 червня 2023 року.

Перші два не містять великих сюрпризів. Однак останнє оголошення, яке фактично є продовженням на 18 місяців до USD LIBOR, є одним із найважливіших оновлень з початку перехідного процесу. Призначення розширення полягає в тому, щоб дозволити більш упорядковано здійснити перехід для тих застарілих позицій, які не мають простих засобів переходу, і базувалося на відгуках та обговореннях, отриманих МБА від банків та регуляторних органів. Незабаром після цього оголошення виступили з заявами про підтримку основних керівних органів IBOR (AARC, Fed і FCA), при цьому FCA запевнив у збереженні репрезентативності долара США до червня 2023 року, а отже, уникаючи можливості «зомбі-LIBOR».

Отже, що означає це оголошення для етапів LIBOR? Хоча для деяких учасників ринку це може звучати як така необхідна відстрочка в процесі перенесення позицій в наступні 12 місяців, загальне повідомлення все ще ясно про те, що у 2021 році слід продовжувати активно міняти ставки LIBOR. Експозиція LIBOR повинна бути відкрита після грудня 2021 року, за винятком випадків, коли це стосується набору випадків обмеженого використання (хеджування чи інновація).

Відтак кінцевий термін 2021 року все ще діє для нових продуктів. Хоча остаточний підхід ще не узгоджений, FCA, певно, контролюватиме це використання після грудня 2021 року. У поєднанні з потенційними новими повноваженнями FCA щодо «жорстких спадкових» контрактів, які змусять IBA опублікувати синтетичну, нерепрезентативну версію LIBOR після грудня 2021 року, вочевидь, LIBOR ще не зовсім скасовується.

Це означає, що 1 квартал 2021 року, і без того критичний квартал у часовій шкалі IBOR, набуде додаткового значення. Очікується, що консультації МБА щодо передбачуваних дат припинення будуть закриті наприкінці січня 2021 року. Ці консультації дозволять уточнити дати остаточного припинення дії п’яти основних валют одночасно, навіть якщо очікується, що ці дати будуть різними.

Рисунок 1 – Етапи скасування LIBOR

Джерело: IHS Markit.

В IHS Markit також очікують консультації щодо жорсткої застарілої методології FCA та висновків робочої групи Євро щодо майбутнього EURIBOR, які будуть опубліковані в I кварталі 2021 року.

Проблеми реалізації етапів скасування LIBOR

ISDA чітко заявила, що це повідомлення не є «подією припинення індексу». «Подія припинення індексу» очікувалося приблизно в I кварталі, однак деякі наразі сумніваються, чи має сенс фіксувати спред USD за два з половиною роки. Якщо дата фіксування поширення також продовжується, це змінить вікно 5Y, яке береться до уваги при розрахунку.

З огляду на очікування збереження низьких процентних ставок, це, ймовірно, зменшить остаточне коригування спреду, що вплине на ціну контрактів, які все ще посилаються на LIBOR після постійного припинення.

Якщо подивитися на розподіл строків погашення торгів за відсотковими свопами в доларах США, то лише невелика частка позицій свопів завершується між груднем 2021 роком і новою датою припинення в червні 2023 року. Наведені нижче дані IHS Markit указують та те, що більшість свопів в доларах США закінчуються після червня 2023 року, і тому потребуватимуть активного механізму переходу. Розширення мало сприяє зменшенню експозиції похідних фінансових інструментів до дати припинення дії LIBOR у доларах США, однак надасть більше часу для управління цією експозицією до встановленого терміну.

Однією з потенційних вигод, пов’язаних з відповідним пунктом, є контракти, які покладаються на строкову ставку, як на механізм переходу. Строкова ставка SOFR очікується у другому кварталі 2021 року, і розширення часових рамок нарощування ліквідності деривативів SOFR для прийняття строкової ставки може стати ключовим фактором.

Значна кількість аналітиків вважають наявність надійних строкових ставок найбільшою перешкодою для переходу, особливо для грошового ринку.

Рисунок 2 – Терміни діючих похідних фінансових інструментів ( USD Swaps)

Джерело: IHS Markit.

Попри те, що відповідне розширення забезпечить певною мірою додаткову гнучкість протягом періоду «жорсткої спадщини», в IHS Markit очікують, що перехід для більшості контрактів, пов’язаних з LIBOR, продовжуватиметься, як і планувалося.

У перехідному просторі IBOR залишилося безліч нерозв’язаних важливих питань та проблем. Зокрема щодо врахування наявності строкових ставок, а також відсутності динамічного кредитного ризику при відкатах ISDA; яким може бути механізм переходу складніших та нелінійних деривативів, або ж як різні терміни припинення можуть вплинути на міжвалютні контракти тощо.

Відповіді на всі проблемні питання, суб’єкти фінансового ринку очікують в анонсах протягом найближчих тижнів, які дадуть додаткову ясність щодо остаточного скасування LIBOR.

Автор: Діденко Сергій

UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Новини по темі

Голова «Укрзалізниці» поскаржився на розмір зарплати.

Голова правління «Укрзалізниці» Володимир Жмак повідомив, що отримує 625 тис. грн на місяць. Чиновник скаржиться, що стільки він отримував 25 років тому в приватному секторі. Про це Жмак розповів в ефірі телеканалу «Україна 24». «Моя зарплата стан...

UA.NEWS

Шмигаль скликав позачергове засідання Кабміну через тарифи.

18 січня о 10.00 відбудеться позачергове засідання Кабінету міністрів України. На ньому розглядатиметься питання ціни на газ для населення. Про це інформує пресслужба Кабміну на Урядовому порталі. «18 січня під головуванням Прем’єр-міністра Україн...

UA.NEWS

У Кабміні повідомили, коли встановлять новий тариф на газ.

Кабінет міністрів планує встановити анонсовану граничну ціну в 6.99 грн за куб газу на засіданні у понеділок, 18 січня. Про це «Економічній правді» розповіли у Кабінеті міністрів. Строк дії цієї ціни планується на увесь період карантину, але не до...

UA.NEWS

«Укрзалізниця» планує відновити маршрути до кордону окупованого Криму.

«Укрзалізниця» працює над відновленням залізничного сполучення з територіями, що межують з окупованим Росією Кримом. Втрата пасажирських перевезень позначається на економічній стабільності компанії. Про це розповів голова компанії «УЗ» Володимир Ж...

UA.NEWS

В українських супермаркетах будуть вирощувати зелень та овочі.

Ізраїльський стартап Vertical Field, який розробив системи вертикального землеробства, підписав угоду з Moderntrendo SRO, міжнародним сільськогосподарським дистриб’ютором. У планах партнерів розміщення установок в мережах супермаркетів по вс...

UA.NEWS

Ще одна компанія вийшла з «Північного потоку-2» через санкції США.

Швейцарський страховик Zurich Insurance відмовився від участі у російському проекті «Північний потік-2» під загрозою санкцій Сполучених Штатів. «Zurich Insurance Group AG вирішила припинити надання страхових послуг, пов’язаних з газопроводом...

UA.NEWS

Дружина Навального відреагувала на його затримання

Дружина Навального відреагувала на його затримання

Олексія Навального затримали 17 січня після прильоту в Москву. Його дружина Юлія заявила, що "найголовніше, що Олексій сьогодні сказав, що він не боїться. І я теж не боюся. І вас всіх закликаю не боятися". 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 2...

Мовою обслуговування споживачів в Україні є українська.

Мовою обслуговування споживачів в Україні є українська.

Мовою обслуговування споживачів в Україні є українська. Це офіційно, а як в реальності? Ми перевірили! Не забувайте: клієнта можна обслуговувати й не державною, якщо він наполягає і є прийнятна для всіх мова комунікації

ЗЕпрещенкa - Вечірній ПреЗЕдент

ЗЕпрещенкa - Вечірній ПреЗЕдент

Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️ #ВечірнійпреЗЕдент

«Ні свавіллю охоронців» : протест проти охоронців саду Шевченка в Харкові.

«Ні свавіллю охоронців» : протест проти охоронців саду Шевченка в Харкові.

Проти свавілля охоронців протестували у Харкові. Попри сильний мороз на акцію зібралися кілька десятків людей. Студенти та представники громадських організацій обурені діями робітників охоронного агентства. Вони не вперше лупцюють відвідувачів міс...

Навальний повернувся до РФ, його затримали прямо в аеропорту: як зустрічали російського опозиціонера.

Навальний повернувся до РФ, його затримали прямо в аеропорту: як зустрічали російського опозиціонера.

Не встиг вийти з аеропорта, як його затримали та планують тримати під вартою до рішення суду. Олексій Навальний повернувся до Москви після 5 місяців лікування в Німеччині. Літак прямував до аеропорта "Внуково". Летовище обнесли парканом, стягнули ...

Відео затримання Навального

Відео затримання Навального

Російські правоохоронці забрали опозиціонера Олексія Навального, який повернувся до Росії. Його адвокату не дозволили піти разом з ним. Правоохоронці пояснили, що юристка уже «пройшла прикордонний контроль». Підписатись на наші канали Радіо Свобод...

1 16